2018’in teknoloji trendleri

Tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2,5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağı düşünülüyor.

Yapay Zeka:

Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün kullandığımız Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak gibi duruyor.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik:

Son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinde çok kullanıldığı gibi hayatımızın her alanındaki popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bulut Teknolojisi

Bulut Teknolojisi:

Tüm dünyada Microsoft Azure, Google Cloud ve Amazon Web Services gibi firmalar Bulut Teknolojisi konusunda son yıllarda oldukça büyük bir ivme kaydettiler. Teknoloji araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre de genel bulut hizmetlerine ilişkin küresel harcamaların 2018 yılında önceki yıla göre yüzde 23,2 artış göstereceği beklenmektedir.

5G Teknolojisi:

Son yıllarda 2G, 3G, 4.5G derken 5G’nin haberleri de gelmeye başladı. Ülkemizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha hızlı olacağı iddia edilen 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek çok daha hızlı olacak. 2020’de 5G teknolojisinin dünya ile birlikte aynı anda Türkiye’de de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Fijital Pazarlama

Fijital Pazarlama:

Dünyada bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3 – 4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olarak sayılıyor.

Google - Uber

Samsung Galaxy Note 9 tanıtıldı...

Teknoloji devi Samsung, yeni amiral gemisi modeli Galaxy Note 9’u tanıttı. Galaxy Note 9, karşımıza 6.4 inçlik ekranla çıkıyor. Bir önceki modeline göre ekranını biraz daha büyüten Samsung, 4000 mAH’lık batarya ile de tüm günü rahatça geçirebilecek ve yanınızda PowerBank taşımanıza gerek kalmayacak şekilde tasarlanmış. Depolama söz konusu olduğunda da bonkör davranan Samsung, kullanıcılara iki seçenek sunuyor: 128GB ve 512GB. Samsung, Galaxy Note 9’a AKG marka kulaklık ekleyerek de daha önce olmadığı kadar yüksek bir ses kalitesi sunuyor bizlere. Galaxy Note serisinin vazgeçilmezi S-Pen’e gelince de, Bluetooth destekli S Pen’in düğmesi ile slaytları kaydırmak, selfie çekmek ve galeride dolaşmak mümkün hale geliyor. Galaxy Note 9’un 24 Ağustos itibariyle, 6.499 TRY’den başlayan fiyatlarla satışa sunulması bekleniyor.