TAV'ın Renkli Dünyası

Yeşil Sahanın Şampiyonu TGS Kırmızı!

TAV CUP Futbol Turnuvası’nın bu yılki şampiyonu TGS Kırmızı oldu. TAV Grubu şirketlerinden 400’den fazla çalışanın 33 takımla katıldığı turnuvada TAV BHS ikinci olurken, Havaş İstasyon takımı ise üçüncü oldu.

TAV'ın Renkli Dünyası
TAV'ın Renkli Dünyası

Tavlada Şampiyonlar Belirlendi

TAV Cup Tavla Turnuvası’nın İstanbul Şampiyonu TAV İstanbul’dan Faruk Bilican, Gazipaşa-Alanya Şampiyonu ise Ömer Sezgi oldu. Toplam 58 çalışanın katıldığı turnuvada İstanbul’da Adnan Kahraman ikinci, Mevlüt Çolak ise üçüncü oldu. Gazipaşa-Alanya’daysa Ömer Sözener ikinciliği, Yavuz Polat ise üçüncülüğü elde etti.

TAV'ın Renkli Dünyası

TAV Tiyatro Bertolt Brecht'in Kafkas Tebeşir Dairesi'ni Sahneledi

TAV Atölye Tiyatro Kulübü, dördüncü oyunu olan "Kafkas Tebeşir Dairesi"ni Kültür Üniversitesi Tiyatro Salonu'nda seyircilerle buluşturdu. Ekip bu yıl Engelliler Haftası kapsamında da "Sütlü Nuriye" isimli çocuk oyununu, Yeşilköy Özel Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören 7-24 yaş arası hafif zihinsel engel tanılı öğrencilere sahneledi. Büyük ilgi ve heyecanla izlenen oyun sonunda tiyatro ekibi, öğrencilerle bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Seda Çam

Seda Çam / TAV Güvenlik / Güvenlik Şefi Vekili

Seda Hanım kendinizi bize biraz tanıtır mısınız? Seda Çam kimdir?

- 1981 Sakarya doğumluyum, evli bir çocuk annesiyim ve ön lisans öğrenimime devam etmekteyim, 1999 yılında İstanbul Atatürk Havalimanında Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya başlamış olup güvenlik alanında çeşitli görevler aldım, şuan Güvenlik Şef Vekili olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir kadın olarak TAV Güvenlik’te işe başladınız? Güvenlik görevlisi olmaya nasıl karar verdiniz?

- Yaşamakta olduğum Sakarya ilinde yaşanan 1999 Ağustos depremi sonrası şehrin stresi ve karmaşasından uzaklaşmak için il dışında yaşayan yakınım yanına gezmeye İstanbul’a geldim. Atatürk havalimanın açılmamış inşaat aşaması devam ederken değişik departmanlara personel alımları olduğunu duydum ve ben de çalışabilir miyim diye düşünürken kendimi Tepe Güvenlik yetkilileri ile mülakat yaparken buldum ve Tepe Güvenlik ile başlayan güvenlik serüvenime TAV Güvenlik ile halen devam etmekteyim.

Meslek yaşantım da samimi davranmak gerekirse önüme değişik iş dallarından fırsatlar geldi fakat bayan çalışan olarak bir kurumun içinde bu kadar çalışana karşı özenli davranılan, değer veren, yöneticilerinizin gözündeki güveni görebileceğiniz başka bir kurum hayal edemedim. Kurumumun desteğiyle aldığım eğitimlerle mesleki gelişim ve kişisel gelişimim de önemli yol kat ettiğimi aynı sektörde farklı kurumlarda çalışan görevlilerle bir araya geldiğimi de daha net görebiliyorum.

Atatürk Havaalanında görev yaparken, üç örgüt üyesinin yakalanmasını sağlayarak terör eylemine engel oldunuz ve “Başarı Hikâyesi” ödülü aldınız. O günü bize anlatır mısınız?

- Güvenlik cihazlarını kullanmayı bilmek havacılık sektöründe güvenlik görevlisi olmak için tek başına yeterli değildir. Noktalarımızdan geçen kişileri davranışlarını yorumlama, profillerini çıkarmak yaptığımız işin tamamlayıcı parçasıdır. Şahısları tespit ettiğim o gün her zaman olduğu gibi geçen yolcuların profillerine bakıyordum ve İsviçre vatandaşı yabancı uyruklu bayan şahıs dikkatimi çekti, önce el çantasını kontrol etmek istedim ve bayan şahsın tedirginliğini anladım. El çantasında yaptığım kontrol de terör örgütünün renklerini taşıyan çeşitli broşürler gördüm. Diğer eşyalarında yaptığım kontroller de dağda yaşayan gerilla kadının hayatını yaşadıklarını anlatan bir kitap ve resimler buldum. Birkaç adım uzakta kontrolleri izleyen iki erkek daha fark ettim ve araştırmaya onları da dahil ettiğimizde beraber oldukları erkek şahısların Suriye uyruklu olduklarını beyan ettikleri kimliklerden anladım. Sonrasında konuya Emniyetin ilgili birimleri müdahil oldu. Şahısların üzerlerinden bagajlarından elde ettiğimiz evrak ve dijital bilgileri emniyet güçlerine teslim ettik.

O gün yaşadığımı gururu unutamıyorum Daha fazla gurur yaşayacağım başka bir gün olacağını düşünmüyordum lakin öyle değilmiş, GÜSOD Başarı Ödüllerinin verildiği salonda hikâyemi paylaşmak ve ödülümü almak için kürsüye çıktığımda konuşmakta zorlandığım nadir anlardan birini yaşadım hissettiğim tarifsiz bir heyecan, onur ve gururdu..