TAV Portföyünün Yeni Havalimanı: ANTALYA

Istanbul Atatürk Havalimanı’ndan (IST) sonra Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı’nın (AYT) 2024 yılına kadar işletmesinin %50 hakkını Mayıs ayında TAV portföyüne kazandırdık. Turizm destinasyonu olarak birçoğumuz aşina olsak da Antalya’yı rakamlarla farklı şekilde tanıyalım isteriz:

640 km uzunluğunda sahile sahip olan Antalya’nın yıl boyu ılıman iklimi bölgeyi 8 aydan uzun bir süre turizme elverişli hale getirmektedir. Turizm potansiyeli sayesinde Türkiye’de Istanbul’dan sonra en çok yabancı yatırım çeken il olmuştur.

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında olan Antalya’nın, bu sene 14 milyonu geçmesi beklenen turist sayısıyla Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan üçüncü şehri olması beklenmektedir. 2014 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri olan Antalya’nın 2018’de 8. sıraya yükselmesi beklenmektedir.

Antalya, tek başına Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin de yaklaşık üçte birini ağırlarken Türkiye’deki tüm otel yatak kapasitesinin %55’ine de sahiplik yapmaktadır. Sadece Antalya’daki turistik yatak sayısı yine birer turizm ülkesi olan Portekiz ve Mısır’dakinden fazladır. Bu kadar yoğun arza sahip bir turizm merkezi olması sebebiyle tur operatörlerinin de portföylerinin gözdesi olan Antalya’ya tur operatörlerinin kendisi de bizzat otel yatırımı yapmaktadır.

Antalya’ya yapılan ziyaretlerin artışına paralel olarak şehrin kendi nüfusu da hızla arttığından şehir sadece ziyaret edilen bir yer olmak konumundan çıkarak ziyaretçi veren bir hale de dönüşmektedir. 2024 yılına gelindiğinde Antalya’nın nüfusunun da 3 milyona ulaşması beklenmektedir.

2015 yılının Kasım ayında yaşanan Rus uçağının düşürülmesi sonrasında yaşanan Rusya ile diplomatik gerginlikler ve yaşadığımız terör olayları ve darbe girişimi yüzünden 2016 yılında %40 civarında yolcu kaybeden AYT, 2017 yılında yüksek sezonun sonlarına doğru olsa da geri dönen Rus ziyaretçiler sayesinde hızlı bir toparlanma sürecine girmiş ve dış hat yolcu sayısı bir önceki yıla göre %57 büyümüştür. 2018 yılında Rusların yanı sıra Batı Avrupalı ziyaretçilerin de geri dönmesiyle AYT’nin dış hat yolcu trafiği büyümesi yılın ilk beş ayında %40 civarında gerçekleşti. Yılın geri kalanında da büyümenin rekorlar kırarak devam etmesi ve sene sonunda 25 milyona yakın dış hat yolcu sayısına ulaşması beklenmektedir.

AYT Havalimanı, toplam yolcu sayısında IST’in gerisinde olsa da duty-free erişimi ve havalimanı ücretleri adına en değerli sayılan Dış Hat O&D yolcuda IST’ten daha öndedir. 2014 yılında Dış Hat O&D yolcu sayısında IST’i (10.7 milyon) geçen AYT (11.1 milyon), sonraki yıllarda yaşanan Rus uçak krizi, terör ve darbe girişimi olayları yüzünden IST’in gerisine düşmüş olsa da girdiği toparlanma süreci neticesinde 2018’de IST’e yine fark atması beklenmektedir.